Kanada’ya göçmen olarak nasıl gelinir?

tarafından 22 Şubat 2007 tarihinde yazıldı - Yorumlar Kapalı

Kanada günümüzde hala resmi olarak göçmen kabul eden nadir gelişmiş ülkelerden biridir. Bu ülkeye her yıl yaklaşik olarak 200.000 göçmen gelmektedir. Yabancılar Kanada’nın toplam nüfusunun %16’sını oluşturmaktadırlar. Kanada, göçmen nüfusu ile gurur duyan, göçmenleri ekonomisinin ve kültürel altyapısının güçlü bir parçası olarak gören sosyal ve medeni bir ülkedir.

Kanada’da göçmenliğe işçi, yatırımcı, girişimci, işveren, eyalet adaylığı (provincial nominee) ve sanatçı kategorileri altında başvurulabilir. Herbir kategorinin kendine has başvuru koşulları bulunur. Koşullar hakkında daha ayrıntılı bilgi Immigration Canada’nın websitesinden alınabilir.

Türkiye’den yapılan göçmenlik başvuru süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Kanada’nın Ankara Konsolosluğu’na yapılan başvuruların %30’u 56 ayda, %50’sı 60 ayda, %70’i 66 ayda ve %80’ini 68 ayda sonuçlanmaktadır.

*******
Güncelleme 1:

Kanada’ya işçi ya da göçmen olarak gelme konularını ele aldığım diğer blog yazısı buradan incelenebilir.

- Güncelleme 2 (29 Haziran 2010):

Kanada’ya göçmenlik başvurularında aranan meslek gruplarında değişiklik yapıldı. Konu hakkında daha fazla bilgi için bu blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Tankut Kaya İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra 1998-2002 yılları arasında Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinde çalışmıştır. Bu süre zarfında Birleşmiş Milletler ile yakın iş ilişkilerinde bulunmuş ve uluslararası alanda geniş vizyon sahibi olmuştur. Tankut daha sonra 2003 yılında Kanada’da Victoria Üniversitesi’nde iş idaresi alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 2005 yılından bu yana da Kanada'da proje, kalite, bilgi yönetimi konularında danışman olarak çalışmaktadır. Devamı...