Standart testler

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
Uluslararası geçerliliği olan ve Kanada’daki üniversitelerin tamamının kabul ettiği bir sınavdır. TOEFL, öğrencilerin İngilizce dil bilgisi, okuma, konuşma ve yazma gibi genel İngilizce seviyelerini ölçer. Amerika’da bulunan ETS (Educational Testing Services) tarafından düzenlenir. Türk öğrenciler bu sınava Türkiye’de ETS’nin belirlediği bazı merkezlerde girebilirler. Kayıt ve sınav tarihi almak için öğrenciler direkt olarak ETS ile iletişime geçmek zorundadırlar. TOEFL, online olarak bilgisayar ortamında düzenlenmektedir ve bir yılın aynı ayında birden fazla olmamak kaydıyla öğrencilerin istedikleri kadar girebilecekleri bir sınavdır. Sınav giriş ücreti ise 140 Amerikan doları civarındadır.

Kanada üniversiteleri tarafından istenilen TOEFL sınav sonucu okuldan okula ya da programdan programa farklılık gösterir. Ancak genel olarak okulların istediği minimum TOEFL skoru IBT (Internet-based TOEFL – internette alınan TOEFL sınavı) 80 civarındadır. Bu sınavdan alınan skor, tek başına öğrencinin bir programa kabul edilmesini garantilemez; ancak, üniversite kabul heyetinin öğrencinin İngilizce bilgisini anlamasında çok önemli rol oynar.

Yurtdışında üniversite okumak ya da master yapmak isteyen öğrencilerin Kanadam.com’a gelmeden önce TOEFL testini almış olmaları tavsiye edilir. Kanadam.com eğitim danışmanları öğrencinin TOEFL skorunu ve diğer niteliklerini göz önünde bulundurarak öğrencinin kabul şansının yüksek olduğu üniversiteleri belirler. TOEFL testi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Kanadam.com eğitim danışmanları ile iletişime geçiniz.

IELTS (International English Language Testing System)
Öğrencilerin İngilizce seviyelerini ölçen ve TOEFL’a alternatif olarak Kanada’da bazı üniversiteler tarafından kabul edilen bir sınavdır. Aynen TOEFL’da olduğu gibi bu test te öğrencilerin İngilizce okuma, konuşma, dinleme ve yazma bilgisilerini ölçer. IELTS akademik ve genel olmak üzere ikiye ayrılan bir sınavdır. Academic IELTS’e üniversite (lisans veya master) eğitimi almak isteyen kişilerin girmeleri gerekirken genel IELTS’e Kanada’ya göçmen olarak ya da çalışmak için gelmeyi hedefleyen kişilerin girmeleri gerekir. Bu testten alınabilecek sonuç 1 ila 9 aralığındadır. Ancak genel olarak Kanada’daki okulların istediği minimum IELTS skoru 6.5 civarındadır.

Kanada’daki üniversiteler kabul koşullarında daha çok TOEFL skorunu belirttikleri için, eğer öğrencinin IELTS sonucu var ise üniversite ile irtibata geçerek kabul gören minimum IELTS skorunu öğrenmesi tavsiye edilir. Kanadam.com eğitim danışmanları bu konuda öğrencilerimize yardımcı olmaktadırlar.

CAEL (Canadian Academic English Language Assessment)
Kanada’daki yüksek eğitim programlarına katılmak isteyen öğrencilerin TOEFL ya da IELTS gibi sınavlara alternatif olarak girebilecekleri bir sınavdır. Eğer öğrenci programa başvururken Kanada sınırları içerisinde ise ya da daha önce bir şekilde CAEL’i almışsa ve başvuruda bulunulan okul CAEL skorunu kabul ediyorsa öğrencinin TOEFL ya da IELTS yerine bu sınava girmesinde bir sakınca yoktur. Aksi takdirde her yerde kabul görmediği için ve sınav merkezi sayısı az olduğu için Kanada’da üniversite okumak ya da master/doktora yapmak isteyen öğrencilere CAEL yerine öncelikle TOEFL almaları tavsiye edilir.

CanTest
CanTest de aynı şekilde öğrencilerin genel İngilizce seviyelerini ölçen ve Kanada’daki bazı yüksek öğretim kurumlarınca kabul gören bir sınavdır. Bu sınav hakkında detaylı bilgi için lütfen Kanadam.com eğitim danışmanları ile irtibata geçiniz.

GMAT (Graduate Management Admission Test)
GMAT Kanada’da iş idaresi (Business) alanında master yapmak isteyen öğrencilerin girmeleri gereken bir sınavdır. Sınav kapsamında öğrencilerin sözel ve sayısal bilgilerinin yanı sıra kritik düşünce yetenekleri de ölçülür. Bu testten alınabilecek en yüksek skor 800 civarında iken okulların istedikleri skor genelde 500-600 aralığındadır. Ancak, diğer testlerde olduğu gibi skor ne kadar yüksekse öğrencinin başvuruda bulunduğu programa kabul şansı o kadar artar.

GMAT Amerika’daki Pearson VUE adlı kuruluş tarafından organize edilmektedir. Öğrenciler bu kuruluş ile irtibata geçerek sınav kayıtlarını yaptırıp sınava giriş tarihlerini belirlerler. Öğrenciler bir yılın aynı ayında birden fazla olmamak kaydıyla GMAT’e en fazla beş defa girebilirler. Ancak Pearson VUE öğrencilerin son 5 yılda girdikleri sınavlardan en son üçünün sonuçlarını üniversite kabul komitelerine ilettiği için, öğrenciler, sınava birden fazla girerek düşük olabilecek sonuçlarının da kabul komitelerine gitme riskini almış olurlar.

Türkiye’deki çoğu merkez bu testi sabah ve öğleden sonra olarak gün içerisinde iki ayrı opsiyonlu olarak sunarlar. GMAT bilgisayar ortamında yapılır ve sınav ücreti 250 Amerikan dolarıdır.

GRE (Graduate Record Examinations)
GRE de TOEFL gibi ETS tarafından düzenlenen bir sınavdır. Kanada’da master yapmak isteyen öğrencilerin bu sınava girmeleri zorunlu değildir. Ancak, bazı üniversiteler çok talep gören programları için öğrencilerden başvuruları sırasında bu sınav sonucunu talep edebilirler. GRE öğrencilerin sözel, sayısal ve analitik düşünce yeteneğini ölçer. GRE’den alınabilecek en yüksek skor 1600 civarında iken Kanada’daki üniversitelerin istediği ortalama GRE skoru 1200-1500 aralığındadır.

GRE de TOEFL’da olduğu gibi bir yılın aynı ayında birden fazla olmamak kaydıyla öğrencilerin istedikleri kadar girebilecekleri bir sınavdır. ETS öğrencilerin son 5 yılda girdikleri sınavlardan en son üçünün sonuçlarını üniversite kabul komitelerine ilettiği için, öğrenciler, sınava birden fazla girerek düşük olabilecek sonuçlarının da kabul komitelerine gitme riskini almış olurlar. Türkiye’deki çoğu merkez bu testi sabah ve öğleden sonra olarak gün içerisinde iki ayrı opsiyonlu olarak sunarlar. Sınav ücreti $140 Amerikan dolarıdır.